RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Tarikh
|
13 April 2012
|
|
Tahun
|
2 Bestari
|
|
Mata pelajaran
|
Bahasa Malaysia
|
|
Bilangan Murid
|
30 orang murid
|
|
Masa
|
8.15 – 9.15 am ( 1 jam )
|
|
Tema
|
Petani Moden
|
|
Tajuk
|
Kebun Sekolahku
|
|
Standard Kandungan
|
2.3.1:
|
Membaca kuat ayat penyata dengan
lancar, sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.
|
Standard Pembelajaran
|
5.3.1:
|
Memahami dan membina ayat dengan
menggunakan pola FN+FN, FN+FK, FN+FA,
FN+FSN dengan betul dalam pelbagai konteks
|
Objektif
|
Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran, murid akan dapat :
i.
Membaca
teks .
ii.
Membaca
dan melengkapkan teks.
|
|
Pengisian Kurikulum
|
Ilmu :
Pendidikan Seni dan Kajia Tempatan.
Nilai Murni :
Menghargai alam sekitar.
Elemen Nilai Tambah :
Belajar Cara Belajar ( BCB )
Kemahiran berfikir :
Rumusan, penyelesaian masalah.
Kecerdasan Pelbagai ;
verbal-linguistik dan kinestatik.
Konstruktivisme-
Pemahaman dan pengetahuan baru.
Kontekstual:
Kaitan dengan pengalaman murid
Kreativiti dan Inovatif:
Menghargai Alam
|
|
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
|
Keusahawanan: Jual Beli
|
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
|
|
Sistem Bahasa
|
Tatabahasa: Sintaksis : Ayat Penyata
Sebutan dan Intonasi
|
|
Bahan Sumber Pengajaran dan
Pembelajaran ( BSPP )
|
Gambar sayur-sayuran dan buah-buahan
|
|
Penilaian
|
: Murid-murid dapat melengkapkan
ayat
|
Langkah
/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti
|
Catatan
|
|
Set Induksi
( 5 )
|
Soalan:
- Gambar apakah
ini?
-Sayur-sayuran
- Buah-buahan
-Tanah terbiar
-Lirik lagu
(Lihat lampiran 1)
|
1. Murid diminta menjawab
berkaitan gambar.
2. Murid menyanyikan lagu
berpandukan lirik guru
|
BBB:
1. Gambar
2. Lirik lagu
Nilai:
- Prihatin
- Menghargai
Alam
|
|
Langkah 1
( 15 m )
|
Petikan cerita
Kebun Keledek
(Lihat lampiran 2)
|
1. Murid membaca kuat
petikan
guru.
2. Beberapa orang murid
dipilih secara rawak
membaca petikan guru.
3. Guru membimbing
bacaan murid dari sudut
kelancaran, sebutan,
intonasi dan jeda.
|
BBB:
Petikan
“ Kebun Keledek”
Bacaan Mekanis
Nilai:
- Kerjasama
- kesyukuran
|
|
Langkah
2
( 10 m )
|
Kad Frasa Nama
(Lihat
lampiran 3)
|
1. Guru membentuk
beberapa kumplan
murid.
2. Setiap wakil kumpulan
akan berdiri lalu
membaca kad frasa
nama dengan sebutan
yang jelas, intonasi yang
betul dan berjeda.
|
Strategi:
- Direktif
kontekstual
Kaedah:
Oral
|
|
Langkah
/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti
|
Catatan
|
|
|
|
3. Murid-murid memilih
wakil kumpulan yang
terbaik dalam bacaan.
4. Murid menyatakan
kawasan yang boleh
digunakan untuk
bercucuk tanam.
|
Teknik:
Soal jawab
BBB:
Kad ayat
KB:
Penyelesaian masalah
EMK:
Perniagaan
|
|
Langkah
3
( 15 m )
|
Kad
Frasa Nama
(Lihat lampiran 4)
Pentaksiran
|
1. Guru melekatkan kad
frasa
nama pada
papan tulis secara
2. Wakil kumpulan akan
menyambungkan ayat
dalam frasa nama bagi
membentuk ayat
lengkap.
3. Guru menyemak
jawapan murid.
4. Murid melengkapkan
jawapan dalam
lampiran yang
diberikan
Penilaian guru terhadap memadan dan
membina ayat menggunakan orang yang sesuai sesuai.
|
KBT:
KB:
Menghubungkaitkan.
Konstruktivisme:
Menghubungkaitkan.
|
|
Langkah
/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti
|
Catatan
|
|
Langkah 4
( 10 m )
|
Pengayaan
Pemulihan
|
Murid arus perdana mencatat
nama-nama buah – buahan dan sayur- sayur mengikut urutan abjad.
Murid arus mengeja dan membaca
perkataan berdasarkan gambar buah-buah dan sayur-sayuran.
|
|
|
Penutup
( 5 m )
|
Kognitif: Kebaikan berkebun.
Sosial : Lagu
‘ Anak Ikan ‘
(Lihat lampiran 5)
|
1. Guru melakukan
rumusan tentang
kebaikan berkebun.
2. Murid menyanyikan
lagu ’ Buah-buahan
Tempatan’ dengan
iringan muzik.
|
Nilai Murni:
Menjaga kebersihan alam sekitar.
|
No comments:
Post a Comment